Kup polisę
arrow
change_contrast
change_font_size

Sprzedaż samochodu – o czym pamiętać?

kształty
Zastanawiasz się nad sprzedażą samochodu?
Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, jak przygotować się do całego procesu, aby dokonać tego w jak najbezpieczniejszy, szybki i w miarę bezproblemowy sposób.
Poradzimy Ci:
  • Jak podnieść wartość samochodu i od czego warto zacząć?
  • Jak sfotografować samochód, aby od razu zdobył większe zainteresowanie?
  • Jak wyróżnić swoje ogłoszenie i gdzie znaleźć kupca?
  • O jakich dokumentach powinieneś pamiętać podczas sprzedaży auta?
  • Czy mam obowiązek zgłosić gdzieś sprzedaż samochodu?
  • Sprzedałem auto — co z moimi ubezpieczeniami OC i AC?
  • Czy warto korzystać z pomocy pośredników?
  • Co ze sprzedażą aut powypadkowych?
  • Jak podnieść wartość samochodu i od czego warto zacząć?
Przede wszystkim ustal konkretną wartość swojego samochodu.
Najbardziej pomocne w osiągnięciu tego celu będą portale z ogłoszeniami sprzedaży i kupna aut. Postaraj się znaleźć oferty samochodów jak najbardziej zbliżonych do Twojego.
Skup się nie tylko na konkretnym modelu i jego stanie technicznym, ale i podobnym roczniku, przebiegu przejechanych kilometrów, a także wyposażeniu.
Chociaż dla Ciebie auto może być w nienagannym stanie i doskonałej kondycji, przez co niewiele straciło na pierwotnej wartości, jednak to rynek i zapotrzebowanie najlepiej określą jego cenę. Zapoznaj się, chociaż z paroma podobnymi ofertami, aby niepotrzebnie nie zaniżyć/zawyżyć ceny i uniknąć niepotrzebnych stresów i rozczarowań.
Jeśli jednak masz z tym problem lub po prostu nie masz czasu — zawsze możesz zwrócić się o pomoc do osób, które zawodowo zajmują się wyceną samochodów.
Pamiętaj też o tym, że możesz podnieść cenę swojego auta, jeśli poświęcisz trochę czasu i je odpowiednio przygotujesz do sprzedaży.
Ze swojej strony możesz je dokładnie wyczyścić, odkurzyć i umyć (zarówno w środku, jak i na zewnątrz). Wyrzuć śmieci, sprawdź wszystkie schowki, wytrzep dywaniki, zajrzyj w głąb bagażnika i pod siedzenia. Będziesz zdziwiony, ile rzeczy mogło umknąć Twojej uwadze podczas codziennego użytkowania pojazdu, czy nawet regularnego sprzątania. Dodatkowo za pomocą specjalnej pasty polerskiej będziesz w stanie usunąć drobne zarysowania na karoserii. Takie proste zabiegi na pewno poprawią wygląd Twojego samochodu.
Możesz również powierzyć przygotowanie samochodu specjalistom i wykupić tzw. mycie detailingowe czy polerowanie lakieru. Dzięki ich zabiegom Twoje auto może wyglądać, jakby niemal dopiero co wyjechało z salonu. Polerowanie lakieru nie tylko pozwoli na pozbycie się delikatnych rys, ale i przywróci głębię koloru. Dokładne mycie detailingowe pomoże doczyścić wszystkie zabrudzenia, które powstały podczas użytkowania samochodu. Nawet jeśli wydaje Ci się, że bardzo dbałeś o swoje auto, to z biegiem czasu niektóre rzeczy (np. gumowe elementy czy tapicerka), nie wyglądają już tak samo. W szczególności, jeśli woziłeś dzieci, klientów czy zwierzęta.
Możesz się zastanawiać, czy warto dodatkowo inwestować w mycie detailingowe, skoro i tak chcesz sprzedać samochód. Oczywiście, jeśli planujesz wystawić auto warte kilka czy kilkanaście tysięcy złotych, to zastanów się, czy będzie to na pewno opłacalne.
Jeśli jednak sprzedajesz samochód za 60 tysięcy i droższy — na pewno jest to kwestia warta rozważenia, w szczególności, że potencjalni kupcy mogą być dokładniejsi w tych sprawach i oczekiwać wyższego standardu.
  • Jak sfotografować samochód, aby od razu zdobył większe zainteresowanie?
Pierwsze, co przykuwa uwagę potencjalnego klienta, to dobrze wykonane zdjęcia. I nie — nie musisz wcale inwestować w profesjonalnego fotografa czy bawić się lustrzanką. Aparaty w telefonach komórkowych zapewnią Ci już naprawdę świetne zdjęcia.
Warto zadbać o zrobienie zdjęć w słoneczny dzień oraz przejechać się w jakieś ładniejsze miejsce w swojej okolicy.
Pamiętaj, że najważniejsze jest zdjęcie całego samochodu.
Zadbaj również o inne ujęcia, zarówno w środku, jak i na zewnątrz auta. Fotografuj według zasady „ogół, szczegół i prezydium”, czyli zadbaj o zdjęcia:
  • z przodu, z tyłu, z boku samochodu (ogół),
  • wnętrza — elementom wyposażenia, tapicerki foteli — zarówno z przodu, jak i z tyłu pojazdu, a także bagażnikowi (szczegół),
  • zegarom i wskaźnikom z przebiegiem auta (prezydium).

Nie powinno Ci to zająć wiele czasu — a na pewno przyczyni się do zwiększenia zainteresowania ofertą oraz zachęci kupujących do kontaktu — a co za tym idzie — szybszej sprzedaży.

  • Jak wyróżnić swoje ogłoszenie i znaleźć kupca?
Najszybszym, najprostszym i najtańszym sposobem będzie zamieszczenie swojej oferty w serwisach z ogłoszeniami kupna i sprzedaży aut. Co prawda konkurencja jest spora, ale i najwięcej zainteresowanych.
Pisząc ogłoszenie, postaraj się skupić na tym, co sam byś chciał się dowiedzieć, szukając idealnego samochodu dla siebie lub swoich bliskich. Warto dodać parę zdań więcej i dokładnie opisać wyposażenie, stan techniczny, ogólną kondycję auta, a także czy jesteś pierwszym i/lub jedynym właścicielem pojazdu. Zadbaj o ortografię, pisz konkretnie — kupującego może i urzeknie historia, że tym autem jeździliście na rodzinne wakacje nad morze, ale nadmiar informacji też może zniechęcić.
Nie zapomnij też o portalach społecznościowych — może kolega z podstawówki szuka nowego auta?
Pamiętaj też, że zawsze możesz to wszystko zlecić pośrednikowi.

  • O jakich dokumentach powinieneś pamiętać podczas sprzedaży auta?
Masz chętnego na swój samochód? Świetnie! Zadbaj o przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów potrzebnych do sprzedaży auta:
  • dowód rejestracyjny,
  • karta pojazdu,
  • aktualna polisa OC.
Nie zapomnij też o naszykowaniu kompletu kluczyków.
Przygotuj umowę sprzedaży — jej wzór z łatwością znajdziesz w internecie, tylko koniecznie sprawdź, czy zawiera wszystkie niezbędne szczegóły:
  • Twoje poprawne dane,
  • odpowiednia ilość miejsca na dane kupującego,
  • oznaczenie przedmiotu umowy,
  • dokładną cenę.
Warto również uwzględnić w umowie podpunkt, że kupujący zna stan samochodu.
  • Czy mam obowiązek zgłosić gdzieś sprzedaż samochodu?
Tak. Musisz zgłosić zbycie pojazdu w Wydziale Komunikacji odpowiedniego urzędu w ciągu 30. dni od sprzedaży. To tylko jeden dokument — a na dodatek, jeśli masz Profil Zaufany, możesz to zrobić przez internet, bez wychodzenia z domu.
  • Sprzedałem auto — co z moimi ubezpieczeniami OC i AC?
Najważniejsze za Tobą — umowa podpisane, pieniądze otrzymałeś, a samochód już jest u nowego właściciela.
Pamiętaj jednak o zgłoszeniu swojemu ubezpieczycielowi sprzedaży pojazdu w ciągu 14 dni od podpisania umowy. Możesz zrobić to mailowo, online, przez aplikację, a także tradycyjną pocztą. Przysługuje Ci zwrot składki za niewykorzystany czas ochrony OC, jeśli Twoje ubezpieczenie zostało już wcześniej opłacone, a nabywca zdecyduje się na wypowiedzenie umowy.
Jeśli nie powiadomisz ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu, możliwe, że będziesz musiał zapłacić kolejne raty za polisę do momentu, aż sprawę zgłosi nowy właściciel auta.
Jeśli chodzi o polisę AC — umowa ta nie przechodzi na nabywcę pojazdu, ponieważ zostaje rozwiązana automatycznie w momencie zmiany właściciela auta. W tej sytuacji także przysługuje Ci zwrot składki w kwocie odpowiedniej do okresu niewykorzystanej ochrony.
  • Czy warto korzystać z pomocy pośredników?
Po zapoznaniu się ze wszystkimi powyższymi informacjami może się wydawać, że sprzedaż auta to żmudny i absorbujący proces, który może Ci zająć wiele czasu i wysiłku.
Dlatego, jeśli czujesz taką potrzebę, pamiętaj też o możliwości skorzystania z pomocy pośredników.
Większość firm, które pośredniczą w sprzedaży samochodów, oferuje 2 rodzaje usług:
  • Oddanie auta w komis — to ty, jako właściciel, ustalasz cenę. Firma może tylko wystawić ogłoszenie, a także wstawić Twoje auto do swojego salonu lub na plac. Jeśli chodzi o wynagrodzenie — mozecie ustalić procent od transakcji lub konkretną kwotę od sprzedaży. Nie jest to droga usługa, jednak nie masz jednocześnie gwarancji na to, jak szybko znajdziesz kupca.
  • Sprzedaż samochodu pośrednikowi — ma to swoje dwa konkretne plusy i minusy. Plus — od razu pozbywasz się auta i dostajesz pieniądze. Minus — będzie to pewnie mało atrakcyjna kwota, stosunkowo niższa w porównaniu do wcześniejszych rozwiązań. Niemniej, jeśli zależy Ci na czasie — jest to opcja na pewno warta rozważenia.
Decyzja ta uzależniona jest od wielu czynników — kluczowe są oczywiście czas i pieniądze. Zależy to również od stanu sprzedawanego samochodu, jak i stopnia zainteresowania potencjalnych kupujących.
  • Co ze sprzedażą aut powypadkowych?
Sytuacja jest inna, jeśli chcesz sprzedać samochód, który nie nadaje się już do jazdy.
Wtedy możesz oddać pojazd do kasacji, a następnie wyrejestrować go w Wydziale Komunikacji odpowiedniego urzędu.
W takiej sytuacji dużo osób decyduje się na skorzystanie z pomocy ubezpieczyciela, ponieważ może on wykonać całą procedurę samodzielnie.
Pamiętaj zawsze, że za niewykorzystany okres ochrony OC i AC należy Ci się również zwrot składki za ubezpieczenie.