Kup polisę
arrow
change_contrast
change_font_size

Szkoda całkowita - wszystko, co musisz wiedzieć

kształty
W niektórych sytuacjach ubezpieczyciel może stwierdzić szkodę całkowitą pojazdu, gdy naprawa w ramach ubezpieczenia OC jest nieopłacalna. Jeśli zastanawiasz się, na czym to polega, czy jest do dla Ciebie korzystne i w jakiej wysokości otrzymasz odszkodowanie, zapoznaj się z naszymi wyjaśnieniami.
  • W jakiej sytuacji Ubezpieczyciel może stwierdzić szkodę całkowitą?
  • Szkoda całkowita z polisy OC.
  • Jakie kroki należy podjąć po stwierdzeniu szkody całkowitej?
  • Jak wycenić wrak auta?
  • Czy w sytuacji stwierdzenia szkody całkowitej można naprawić pojazd?
  • W jakiej sytuacji Ubezpieczyciel może stwierdzić szkodę całkowitą?
W przypadku poważniejszych uszkodzeń powstałych po zdarzeniu drogowym Ubezpieczyciel może stwierdzić szkodę całkowitą pojazdu. Oznacza to, że koszt naprawy, czyli przywrócenia samochodu do stanu sprzed wypadku jest nieopłacalne, a Poszkodowany uzyska odpowiednie odszkodowanie.
Ubezpieczyciel określa koszt naprawy auta, bazując na profesjonalnych katalogach (np. Eurotax). Jeśli stwierdzi, że wartość pojazdu jest mniejsza niż koszt potencjalnej naprawy, szkodę rozlicza jako całkowitą.
Jeśli jednak oprócz polisy OC posiadasz wykupione AC, szacowanie kosztów naprawy przebiega inaczej — aby stwierdzona została szkoda całkowita, koszty te muszą przekroczyć 70% wartości pojazdu.

  • Szkoda całkowita z polisy OC.
Orzekanie szkody całkowitej z OC sprawcy zdarzenia przebiega na innych zasadach niż w przypadku AC.
Dla przykładu załóżmy, że sprawca wypadku uszkodził Twój samochód o wartości 20. tysięcy złotych.
  • Jeśli zgłosisz szkodę z OC – ubezpieczyciel oszacuje, że koszt naprawy auta wyniesie 16 tysięcy złotych. Zostanie wtedy wypłacone odszkodowanie, które wystarczy, aby przywrócić pojazd do stanu sprzed wypadku.
  • Jeśli zgłosisz szkodę z AC – wynik kalkulacji kosztów naprawy samochodu jest taki sam jak w powyższym przypadku. Jednak skoro przekroczył on 70 % wartości pojazdu, to Ubezpieczyciel orzeka szkodę całkowitą. Otrzymasz odszkodowanie, ale auto nie zostanie naprawione w ramach ubezpieczenia. Dokładniejsze informacje dot. AC znajdziesz w OWU.
  • Jakie kroki należy podjąć po stwierdzeniu szkody całkowitej?
Ubezpieczyciel stwierdził, że koszt naprawy przewyższa wartość samochodu sprzed wypadku i zostaje orzeczona szkoda całkowita.
Szkoda całkowita z polisy OC oznacza, że uzyskasz odszkodowanie w wysokości wartości auta z dnia szkody, pomniejszone o ustaloną wycenę pozostałości auta, czyli tzw. wraku. Zastosowana została metoda dyferencyjna.
Posługując się wcześniejszą analogią  — w dniu szkody Twój pojazd był wart 20 tysięcy złotych. Ubezpieczyciel wycenił wrak na 4 tysiące złotych, zatem otrzymasz 16 tysięcy złotych w ramach odszkodowania.
Identyczne zasady mają zastosowanie w przypadku wypłacania odszkodowania za szkodę całkowitą w ramach AC. Różnica jednak polega na tym, że koszt naprawy auta nie musi przekraczać wartości pojazdu, by szkoda została oceniona jako całkowita.
Pamiętaj, że jeśli posiadasz ubezpieczenie OC z bezpośrednią likwidacją szkody, to masz możliwość zgłoszenia tej szkody zarówno do Ubezpieczyciela sprawcy, jak i do Towarzystwa, w którym posiadasz swoją polisę OC. Może to wpłynąć na przyśpieszenie procesu likwidacji szkody oraz umożliwi Ci ocenę działania Ubezpieczyciela, z którym współpracujesz.
  • Jak wycenić wrak auta?
Ubezpieczyciel szacuje wartość wraku, korzystając z wcześniej wspomnianych katalogów eksperckich.
Masz również możliwość samodzielnej sprzedaży wraku (możesz korzystać z tych samych katalogów eksperckich bądź porównać ceny tych samych pojazdów w podobnym stanie, dostępnych na ogłoszeniach aukcyjnych). Wrak pozostaje wtedy Twoją własnością i możesz go sprzedać za wybraną kwotę.
Jakie odszkodowanie należy się za szkodę całkowitą z OC sprawcy?
Wysokość odszkodowania za szkodę całkowitą z OC sprawcy zależy od wyceny wraku. Dostaniesz kwotę równą wartości auta w dniu szkody pomniejszoną o wartość tego wraku. Jeśli ubezpieczyciel zdecyduje się na przejęcie pozostałości po aucie, to wówczas powinieneś otrzymać odszkodowanie odpowiadające wartości samochodu z dnia wypadku.
  • Czy w sytuacji stwierdzenia szkody całkowitej można naprawić pojazd?
Jeśli wrak pojazdu pozostał Twoją własnością, możesz podjąć decyzję, czy opłaca się go samodzielnie wyremontować. Otrzymasz odszkodowanie, ale bez gwarancji, że suma będzie wystarczająca na pokrycie kosztów napraw. Pamiętaj jednak, że jeśli będziesz chciał użytkować samochód po takiej naprawie, musi on zostać oficjalnie dopuszczony do ruchu drogowego – zgodnie z regulacjami prawa o ruchu drogowym.